Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
305 postów 236 komentarzy

Optymista1930

Optymista1930 - Piszę co chcę, z kompromisami słabo.

O Niepodległości

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mój kumpel mówi, że to źle, iż piszę w pewnych miejscach i portalach.

Mój kumpel mówi, że to źle, iż piszę w pewnych miejscach i portalach. Mówi, że nie lubi tego i tamtego redaktora ( pełna zgoda z mojej strony ) i brzydzi się kłamstwem. Również pełna zgoda z mojej strony. Taki mamy jednak klimat, że jest nam daleko do wzniosłego pokolenia wychowanego przez II RP, a ludzie w narodzie polskim, są mocno zsowietyzowani. Stan ten nie ulega zmianie, ponieważ patologie, tak jak były sposobem życia za pierwszej komuny, tak i kwitną dziś. Szwagra brata kuzyna wujka syn, 'załatwia' pracę, a Krysi cioci babci córki kuzynka, jakieś pozwolenie w urzędzie. Takoż nie dziwmy się, iż 'młoda, polska demokracja' produkuje ludzi, którzy nie są w stanie w pełni odnieść się i poczuć polskiego ducha – którego panicznie boją się nasi najwięksi wrogowie.

Mój kolega ma całkiem rację, mówiąc że w tym miejscu jest pełno esbeków i ruskich miśków, a za to w tym drugim, lubi się inne narody bardziej, niż one na to zasługują – czego przykładem może być naród prawników ;) A jednak, bardzo popularną jest postawa tzw. 'nieprzejednana', tzn. przy zauważaniu zagrożeń np. ze strony Rosji, całkowicie pomija się inne niebezpieczne zjawiska. Oczywiście wiadomo, że Rus jest w tej chwili – tak jak zawsze od wieków zresztą – największym wrogiem Polski i przyzwoitości w ogóle, aczkolwiek nie jest jedynym. Słabość 'naszego' państwa w tej chwili jest permanentna i każdy kto chciałby naprawdę nas najechać, niestety odniósłby tu militarny sukces w pierwszym ataku...a dopiero potem przegrałby wojnę z armią podziemną – ale to już wiemy i czujemy prawda...?

Wydaje mnie się za to, iż nie czujemy tego, co przez wieki naszą siłą było, tzn...własnej niepodległości.

Ta niepodległość, to nie jest tylko formalny stan państwowości, nawet nie to mam na myśli. Polska Wolność jest stanem odrębności ducha, całkowitej różnicy, jaka cechuje/cechowała Polaków, w stosunku do wszystkich innych narodów i wszystkich sąsiadów. To polskość przez wieki przekuwała na tych ziemiach inne wpływy na naszą siłę, była tak atrakcyjna i wolna, że każdy chciał żyć w Rzeczypospolitej. Nawet w okresie niewoli byliśmy wzorem dla innych narodów, walcząc 'Za Wolność Naszą i Waszą'.

Systemem prosto z piekła jest jednak komuna, zaś efekty jej działania obserwujemy, ba – bierzemy w nich udział, jesteśmy częścią, niestety. Komuna robi z człowieka bydlę, nagina kark do niewolnictwa, bluźni Bogu, jest czystym złem. Ponad pół wieku w takim systemie, nie mogło pozostać bez wpływu na polską duszę, więc – choć właśnie sobie sprawy z tego nie zdajemy – teraz żyjemy wśród ludzi niezdolnych do niepodległości. Są to ludzie, którzy stale i zawsze muszą posiadać świadomość pozostawania pod protektoratem – i niekoniecznie mówię tu o sytuacji dosłownej, bardziej boli mnie uwiązanie mentalne. Teraz jest tak, że nie dowierzamy swojej własnej sile ducha i narodu, kpiąc z naszych własnych sił, koniecznie potrzebujemy 'sojuszu', by czuć się w najmniejszym stopniu bezpiecznie. Tymczasewm 'Wolność jest w nas'...

Tylko czy to stwierdzenie traktujemy na poważnie...?

Najpierw musimy chcieć odrzucić kaganiec uzależnień zewnętrznych, by móc stanąć duchowo na własnych nogach. Tak więc pomóc samym sobie najpierw, stając w pozycji wyprostowanej ( jak pisał Książę Poetów ) na własnej ziemi, z jasną, prostą deklaracją:

Jestem tu, jestem wolny i będę swojej Wolności bronić, będziemy walczyć!

Taki stan, jest 'niezbędnikiem' wolnego człowieka...i poki co, tej świadomości, ujmując fakty generalnie, jest nam brak. Jasne, nie żyjemy w wolnym państwie, a Polską rządzą zdrajcy, lokaje naszych wrogów, to fakt, który uniemożliwia pewne działania, jednak pokładanie nadziei ( ji ) w kimś innym – też obcym, ale innym – nie za bardzo kupy się trzyma. Takie coś nigdy nie grało, że wyrażę się językiem 'na maksa' potocznym. Takie coś sprawdza się w bantustanach i koloniach. Prawdziwej Wolności z takiego myślenia nie będzie – bo już na samym początku nie będzie szacunku ze strony obcych. Orientując się na coś/kogoś z zewnątrz, a nie na własne siły i wolnego ducha, już na samym początku 'kontraktujemy się' do substytutu, nie do Wolności i Niezawisłości prawdziwej.

Także gdy o tym wszystkim myślę i obserwuję, wiem że nie jestem żadnym narodowcem, pisowcem ( narodowiec wśród pisowców, pisowiec wśród narodowców – tak mówią ), 'wolnościowcem' – jestem Pan Goły. To jest moja Wolność, moje myślenie, moja niepodległość. Ja nie muszę się niepewnie oglądać na boki, by – szukając zewnętrznej aprobaty – zarazem poszukiwać własnej ( heh ) siły. Może nie jestem supersilny, ale swojej Wolności będę bronić i – z Bożą pomocą – obronię. Wierzę w to, a Wiara czyni cuda. Wierzycie że tak jest...?

Przykład osobisty podałem Wam ludzie, by w ten sposób zobrazować stan zależności duchowej, w jakim żyje cały naród, również jego elity – na jakimkolwiek poziomie by te elity się nie znajdowały. My zostaliśmy pozbawieni pewności siebie, wciąż klęczymy. Czytamy Historię, wielbimy tych 300 Husarzy, którzy sami, własnymi torsami i kopiami, torowali Polsce drogę do Wolności...jednak czy nasza Historia, naprawdę budzi w nas, teraz żyjących, jakieś konstruktywne refleksje...? Tych 300 Husarzy...dlaczego oni wygrywali? Dlaczego od wtedy, aż do teraz, nikt ich nie przerósł i nigdy nie przerośnie...?

Myślicie, że oni czekali z nadzieją na posiłki, wypatrując zza horyzontu dodaktowych dywizji...? Nie! Oni nawet nie mieli zamiaru się bohatersko bronić – Oni szli szykiem prosto ku zwycięstwu! Wierzyli w siebie, czuli swą wyjątkowość i wartość. Byli emanacją polskiej dumy, o której dziś wielu ( nawet po prawej stronie! ) boi się w ogóle wspominać, uważając dumę, za coś niestosownego.

Czy chcecie słuchać obcych, narodów bez dumy i duszy, od wieków skalanych zdradą, wiarołomnością, kłamstwem, teraz dodatkowo zdegradowanych duchowo dobrobytem...?

Nie chcemy poddać się Rusowi, który jest krzyżówką Mongoła z szatanem. Ok, jednak sił do walki szukajmy w sobie, a nie z kierunku zachodzącego słońca. Tam na Zachodzie klimat jest łagodny ( również polityczny ) i ludzie niewieścieją. Oni tam nie poznali Rusa barbarzyńcy, więc z nimi nie ma co gadać. 'Olejmy' ich, siły szukając w sobie, bo nikt nie podniesie dziś Europy i łacińskiej cywilizacji, jeśli nie uczyni tego Polska!

Jeśli taki wniosek jest szowinizmem, to szowinizm jest ok!

Prawda generalnie nam nie szkodzi ludzie, wiecie o tym...?

To my ich mamy podnieść, a nie oni nas! Mam na myśli Zachód, o Rusach w ogóle nie mówię – Moskwa zawsze była tyranem, powstała chyba dokładnie po to, by wznieść Polskiego Ducha na wyżyny...'Kumacie' to...?

Teresa Bochwic napisała wczoraj kilka słów:

Bardziej niż poniemieckich ziem, żaluję zniszczonej kompletnie całej Polski, w której oba systemy - powojenny i III RP uprawialy kolejne ideologie. Komuniści zmarnowali systemowo również Ziemie Zachodnie, niszcząc tam, jak wszędzie, dokąd doszli, własność prywatną i przedsiebiorczość. Sowieci wywieźli stamtąd wcześniej wszystko, co się dało (mój Ojciec widział, jak wyciągali z ziemi kable w Wałbrzychu, demontowali szyny kolejowe itd.). Sądzę, że Polacy nie wierzyli w to, że te Ziemie długo pozostaną w naszych rękach (pod Wrocławiem przesiedleni tu w 1946 roku podlwowscy chłopi nie reperowali nic w przydzielonych im poniemieckich gospodarstwach, bo zaraz Niemcy mieli wrócić), więc niemieckimi dobrami zasilano zniszczoną doszczętnie Warszawę i inne miasta polski centralnej. Szczególnie, że nie doczekaliśmy w tamtych czasach żadnych odszkodowań. I do dziś, poza wypłatami dla robotników przymusowych i więźniow obozów, także króliki doświadczalne, nie było odszkodowań.
A III RP jak wiemy zlikwidowała większość polskiego przemyslu od wschodu do zachodu.
Ja bym raczej oczekiwała, że Niemcy przypomną sobie o zapłacie za zrównanie z ziemią Warszawy i wymordowanie 6-9 mln obywateli, niż martwiła się, że w granicach Polski Niemcom żal serce ściska, jak patrzą na owoc m.in. swojej polityki w XX w. Żałujmy mieszkających tam, wyzutych już ze wszystkiego milionów Polaków, dla których miała to być rekompensata za wojnę.
Jeżeli Polacy to małpy, którym dano zegarek, kim są Niemcy, z brzytwami w rękach w latach II wojny?

Dopóki nie ma jasnego z naszej strony i jednoznacznego odniesienia do historycznych win naszych wrogów i pseudo przyjaciół ( jak Anglosasi i Francuzi ), dopóki właśnie pochylać się będziemy ze strachu, bądź niewiedzy, nad niemieckimi 'wypędzonymi', nie pamiętając o rachunku dla Szkopów za zniszczoną Warszawę, polskim złocie skradzionym przez Anglików i ich sprzedaniu nas Rusom, dopóty będziemy bantustanem ducha i o Wolności, nawet walce o Nią, możemy sobie pomarzyć...Jeśli stać nas na marzenia.

Nie jest łatwo zerwać się do niepoległości, ale nas na to stać. Mamy Historię, a Ona nie dzieje się przypadkiem. Historia jest jasnym dowodem na istnienia Boga, gdyż determinanty moralne – zaprzeczające logice – co i rusz się w dziejach objawiają. Mądry człowiek teraz, poszuka siły w sobie. Oglądając się na boki stwierdzi, iż wokół sami degeneraci i wrogowie, nie ma więc sensu marnować czasu na nieszczere z nimi rozmowy. Owszem, oni zaczną się znowu łasić, ale dopiero potem, gdy znowu zatrzymamy zarazę! Nikt nam nie pomoże ludzie! Nikt! Rozumiecie...?

Przepraszam, źle napisałem. Jest jeden sojusz, który jest przymierzem decydującym...

POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ, ŚWIĘTA BOŻA RODZICIELKO...!

Jeśli ktoś uważa 'to' za przejaw ostatecznej desperacji i niedorzeczność, temu współczuję. Spoko – poradzimy sobie bez Ciebie człowieku :)

Trzeba nam podnieść maczugę i otłuc nią mocno czerep Rusa...

                                                                                                 Optymista1930

KOMENTARZE

 • Domyslam się nieskromnie,
  że to "jedno miejsce" gdzie nie należy pisać to właśnie to, na którym czytam ten b.dobry artykuł :)))

  pozdr.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:01:10
  http://youtu.be/x52bAMaABAQ
 • @Talbot 11:43:25
  A do czego to ma się niby odnosić?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:53:52
  Do Polski Wolnej i Niepodległej - tak jak treść artykułu.
 • Talbocik 126p 12:05:32. CCTV Belfast
  .
  Dobry towar , podaj szczegöly na priv. please .
  8-)))
  Facio wstawia jakies glodne ( sic! ) kawalki Tereski Niechcic * z blokowiska dr Antyka a Ty jedziesz o wolnej , niepodleglej Polsce ..
  My trolle mamy swoje zwyczaje , po prosbach taksöwkami jezdzimy .
  I jeszcze wcielo möj komentarz , chyba pomylilem klawisze .
  .
  Polak to stan umysłu .

  *---liderka swiatowej sławy kapeli blokowej -Zespołu Tourette'a .
 • @Max von Stirlitz 12:15:45
  Widzę, że mierzi ciebie wolność i niepodległość Polski...
 • Mr.LordConqueror 12:41:34.. CCTV Wronki
  .
  Nie widzialem , ze jestes pacyfista od obcojezycznych kundli zarodowych obecnych w okupowanej Polsce.
  Tekst jest mierny , bierny ale wierny bo komu by sie chcialo walczyc na slowa w dobie pelnej inwigilacji IP ??
  Ahhhh te rozterki duchowe przy wytrawnym winie owocowym czachojeb , marka towarowa FeldmarszaleK :
  ---Pisac czy nie pisac na zapleczu Kasyna_Leon23 oto jest pytanie ?
  Dywagacje z kumplem od szklany , Tereska , dr Antyk , kopiowanie graffiti etc.
  Talbocik ksero 126p pelen watpliwosci w intencje Stiritza .
  Jest przynajmniej smiesznie bo zalosniej byc przeciez nie moze .
  Lord ciagle zapominasz gdzie jestes ..
  Tu masz wyjasnienie :
  Lata dwudzieste. Telefon do Czeki:
  - Iwanow ma mnóstwo pieniędzy!
  - Już jedziemy.

  Lata siedemdziesiąte. Telefon do KGB:
  - Pietrow ma mnóstwo pieniędzy!
  - I co?
  - Ukradł je państwu!
  - Już jedziemy.

  Lata dziewięćdziesiąte. Telefon do FSK:
  - Sidorow ma mnóstwo pieniędzy!
  - I co?
  - Ukradł je państwu!
  - I co?
  - Nie płaci podatków!
  - Już jedziemy.

  Współcześnie. Telefon do FSB:
  - Kozłow ma mnóstwo pieniędzy!
  - I co?
  - Ukradł je państwu, nie płaci podatków…
  - Sekundę, łączę…
  - Halo, tu Kozłow. W czym problem?
 • Talbocik 126p 12:25:44 CCTV Braniewo
  .
  Mawiają, że wiara przenosi góry.
  Nie wiem czy to prawda, ale widziałem co robi z wieżowcami.
 • Mr.Lord_Conqueror 13:22:35. CCTV Tower - London
  .
  Widac wyraznie , ze odkad kasyno_Leon23 przekroczylo 1.5 duzej banki odslon miesiecznie wzroslo zapotrzebowanie na zysk a zmalalo na swiety spoköj .
  Nowi zawodnicy w barwach KS Grajdolek LEON23 i cisza .
  Nic sie nie dzieje , wieje nuda . Korupcja , nepotyzm , kumoterstwo , sitwy , koterie i tylko produkcja wytrawnego wina owocowego czachojeb , marka handlowa FeldmarszaleK idzie pelna para w gwizdek .
  Zawodnik w koszulce nr. 7 , Talbocik 126p grzeje lawe , widac wyrazna frustracje czolowego napastnika Kodiaka grajacego z nr. 12 .
  Tylko swiatowej slawy korespondent wojenny Ernest ad Novum wiecznie zywy .
  Takze
  Ja nie wiem z czego sie az tak cieszysz Lord , z jaj Talbota ?
  8-)))
  Chlopina jedzie jak lysy grzywka po parapecie wprost z grafika menu kasyna_Leon23 , zadnych wlasnych pomyslöw na szczescie , a Ty sie naigrywasz z biedy klezmera ?
  Ideolo .
  Trafil sie leszcz a wlasciwie sledz wiec drukuja frustrata- specjaliste od monologu i sie kreci .
  Przeciez tego sie czytac nie da , nawet po zacierze na czarnych
  myszach a Ty jeszcze wkejki tramwajowe stosujesz .
  Yeahhhhhhh .. - 14.04
 • @LordConqueror 13:46:46
  Taak?
  Ty sie Lordzie tak nie martw o ruską i niemiecką armię, bo to nie oni się rozbroili, tylko Polacy.
  Wychodzi na to, że to "dziurawe wojsko" będzie chyba musiało naszych panów zastąpić :)))

  http://youtu.be/5huWVN54KYQ
 • @autor
  polecam gruntownej analizie


  http://maciejsynak.blogspot.com/p/50-pytan.html

  http://werwolfcompl.blogspot.com/
 • Już niedługo....
  Leci prosto w Ziemię

  http://iswa.gsfc.nasa.gov/IswaSystemWebApp/iSWACygnetStreamer?timestamp=2038-01-23+00%3A44%3A00&window=-1&cygnetId=261

  http://www.n3kl.org/sun/noaa.html
 • Talbocik 126p 21:26:35
  .
  Nie panikuj , porucznik-aktorzyna Riccardo don Koalla wezmie na klate i pozamiatane .
  A kasyno_Leon23 dalej bedzie krecic lody .
 • @Max von Stirlitz 21:49:34 Talbocik
  Ma bardzo bojną wyobraźnię. Boi się jak nie Nibiru, czy allienów,to chociaż Solar flares. Chyba zapomina, że ktoś się za niego pomodli i w sobotę dalej będzie mógł się straszyć nowym pomysłem na koniec świata. SZCZĘŚĆ BOŻE i do usłyszenia po łyk endzie! Stirlitz, nie zastawiaj całej kasy u bookmacherów. Zostaw sobie coś na leczenie kaca! Świat jest piękny. Zobacz jakie piękne przedstawienie Bozia daje swoim dzieciom!
 • .
  https://www.google.ca/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=newssearch&cd=4&ved=0CDIQpwIwAw&url=http%3A%2F%2Fwww.telegraph.co.uk%2Ftravel%2Fcruises%2Fcruise-news%2F11085107%2FCruise-line-promises-free-trip-if-Northern-Lights-dont-show.html&ei=4HASVJ7pBI23yASt8IDoDA&usg=AFQjCNHXZyfLnSrlKMTlGYUF2meY-G2ozA&bvm=bv.75097201,d.aWw
 • .
  https://www.google.ca/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=newssearch&cd=6&ved=0CDoQpwIwBQ&url=http%3A%2F%2Fwww.plymouthherald.co.uk%2FExtreme-solar-storm-heading-Earth-spark-Northern%2Fstory-22912082-detail%2Fstory.html&ei=4HASVJ7pBI23yASt8IDoDA&usg=AFQjCNEyyelaXBUexXMCI2UnBPBXFIUPGA&bvm=bv.75097201,d.aWw
 • .
  https://www.google.ca/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=newssearch&cd=10&ved=0CEUQpwIwCQ&url=http%3A%2F%2Ftime.com%2F3291663%2Ficeland-volcano-northern-lights%2F&ei=4HASVJ7pBI23yASt8IDoDA&usg=AFQjCNED6Zil3fmkawl6Jrt7sXyWDEOhaQ&bvm=bv.75097201,d.aWw
 • .
  https://www.google.ca/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=newssearch&cd=16&ved=0CCsQpwIwBTgK&url=http%3A%2F%2Fwww.scotlandnow.dailyrecord.co.uk%2Flifestyle%2Fscotland-set-beautiful-northern-lights-4203095&ei=YnISVOvYH5GyyATqv4DwDg&usg=AFQjCNHfHxEniOm6YuUcbdS6xGVzKw2B1g&bvm=bv.75097201,d.aWw
 • .
  https://www.google.ca/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=newssearch&cd=17&ved=0CC4QpwIwBjgK&url=http%3A%2F%2Fwww.telegraph.co.uk%2Ftravel%2Factivityandadventure%2F11037180%2FNorthern-Lights-celestial-dancers-or-the-souls-of-fallen-warriors.html&ei=YnISVOvYH5GyyATqv4DwDg&usg=AFQjCNGCv8hx1BTSU59I2kmP1qL87nCe8w&bvm=bv.75097201,d.aWw
 • .
  To niebiańscy tancerze, czy dusze poległych wojowników? This is a Question! Ci starożytni to mieli lepszą wyobraźnię od dzisiejszych straszących nas pustymi kśiężycami!
 • A czyż to nie jest "sensational"?
  https://www.google.ca/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=newssearch&cd=18&ved=0CDEQpwIwBzgK&url=http%3A%2F%2Ftheaviationist.com%2F2014%2F09%2F01%2Frdaf-f-16-aurora-borealis%2F&ei=YnISVOvYH5GyyATqv4DwDg&usg=AFQjCNGBJwclIATnM1YTcZIAdyDmTky-cg&bvm=bv.75097201,d.aWw
 • @moher 06:14:48
  https://www.google.ca/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=newssearch&cd=20&ved=0CDYQpwIwCTgK&url=http%3A%2F%2Fwww.washingtonpost.com%2Fblogs%2Fcapital-weather-gang%2Fwp%2F2014%2F08%2F27%2Fbeautiful-aurora-lights-up-the-sky-as-far-south-as-the-upper-midwest%2F&ei=YnISVOvYH5GyyATqv4DwDg&usg=AFQjCNEpp4e4S3MVLen_xcFl8qmU8vb-5w&bvm=bv.75097201,d.aWw
 • @moher 06:23:55 Po Ostatnim wybuchu będziecie mogli obeirzeć jeszcze piękniejsze widoki. Tylko nie lękajcie się!
  Pan odłożył jeszcze raz koniec tego świata. Więc póki co podziwiajmy jego dzieła, bo wielkie są! SZCZĘŚĆ BOŻE! tchórzom i odważnym.( A tak na marginesie, to do kogo świat należy? -odpowiedzi proszę przysyłać po przeminięciu sztormu elektromagnetycznego, bo łączność może być zakłócona, i to że o tym wiemy to wielkie osiągnięcie ludzkiego rozumu! :)))
 • @moher 06:44:52
  http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/03007/northernlights_3007815b.jpg
 • @moher 07:16:24
  http://www.washingtonpost.com/blogs/capital-weather-gang/files/2014/08/15049979081_cfcf0f0b74_b.jpg
 • .
  http://i4.scotlandnow.dailyrecord.co.uk/incoming/article3191850.ece/alternates/s615/WoodyTwitter.jpg
 • .
  http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/03032/Northern_Lights____3032334b.jpg
 • @Talbot 21:26:35 Piszesz, że;--------------
  ------------//Już niedługo....
  Leci prosto w Ziemię

  http://iswa.gsfc.nasa.gov/IswaSystemWebApp/iSWACygnetStreamer?timestamp=2038-01-23+00%3A44%3A00&window=-1&cygnetId=261

  http://www.n3kl.org/sun/noaa.html//
  //nadużycie link skomentuj
  Talbot 10.09.2014 21:26:35// Jak to fajnie, że mi przypomniałeś. Dziękuję! Będę odserwowł niebo, może sam coś zobaczę, da Bóg? Do usłyszenia nowej sensacji! :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
 • @moher 08:44:39 Człowiek jest zawieszony miedzy żywiołami którymi steruje Pan Bóg,
  http://timedotcom.files.wordpress.com/2014/09/10662000_792238487494113_7666724538729263317_o.jpg?w=1500. "Kto się w opiekę odda Panu swemu, Ten szczerze ufa tylko Jemu"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031